Gorzów - Landsberg
Historia
Władcy
Ludzie
Widokówki - Pocztówki
Zdjęcia
Mapy
Publikacje
Forum
Autor
Linki
Gorzów Wlkp.

Z Szymonem po Gorzowie
talia kart do gry w "Czarnego Piotrusia"

Rysunki: Dariusz Sapkowski
Wydanie: grudzień 2006 r.


Oto wyjątkowa publikacja - jedyna i niepowtarzalna! Przewodnik po Gorzowie w postaci talii kart wzorowanej na popularnej grze "Czarny Piotruś". Idealny sposób na promowanie i szerzenie wiedzy o historii miasta wśród najmłodszych mieszkańców. Pamiętam, że sam byłem wielkim zwolennikiem tej gry w dzieciństwie, ale zdecydowanie miałbym o wiele więcej frajdy gdybym grał z kolegami w talię "Z Szymonem po Gorzowie".

Właściwie jest to jedna z najwcześniejszych pozycji związanych z obchodami 750-lecia miasta. Wydana została już w grudniu 2006 r. jako dodatek do Gazety Lubuskiej i gorzowskiego wydania Gazety Wyborczej. Wcześniej na ulicach miasta pojawiły się liczne plakaty (przykład tutaj) informujące o talii i zachęcające w imieniu prezydenta miasta to jej zdobycia.

Można się oczywiście szybko domyślić, kto jest w tej talii "Czarnym Piotrusiem" - tytułowy Szymon Gięty, słynny gorzowski kloszard (zresztą więcej o nim możecie poczytać na tej stronie, w dziale "Ludzie"; zapraszam). Karty gry podzielone są na dwa rodzaje. Pierwsze to grafiki przedstawiające słynne miejsca w mieście, np. Katedrę, fontannę Pauckscha czy widok z Zawarcia na most i wiadukt. Wszystkie ilustracje zostały wykonane przez gorzowskiego artystę Dariusza Sapkowskiego i można je spokojnie uznać za bardzo dobre. Ładna kreska, wiele barw - autor sprawił, że w przedstawionych przez niego miejscach faktycznie jest wiele magii. Dla dzieci to wręcz idealne wyobrażenie.

Drugi rodzaj kart to opisy miejsc przedstawionych na kartach. Mamy więc do czynienia z wyraźnym elementem edukacyjnym. Odrobinka ciekawostek i historii. Opisy są krótkie, jedno-dwuzdaniowe więc ich przyswojenie nie będzie żadnym problemem.

Muszę przyznać, że tego typu oryginalne publikacje podobają mi się najbardziej. Szczególnie jeżeli są dobrze wykonane, a tak jest i w tym przypadku. Mają w sobie nierzadko moc silniejszą niż gruba i mądra księga. Chociaż przeznaczone są oczywiście dla dzieci, to nie widzę najmniejszego problemu, aby i dorośli nie mogli się dobrze bawić grając talią "Z Szymonem po Gorzowie".

Szczególnie przydatna może być ta talia, jeżeli się oprowadza znajomych po mieście - w ramach odpoczynku można usiąć w jednej z kawiarni przy Starym Rynku, zamówić kawę i rozłożyć talię. Dobra zabawa gwarantowana - niezależnie od tego czy gracze mają 7, 15 czy 70 lat! Czapki z głów dla pomysłodawcy tego wydawnictwa.

<< Wróć do spisu publikacji

 
 

Copyright © 2007-2009. All rights reserved.